motto: "bez háčků a bez čárek, je mobilní pisálek"

11.5.10

Moderni technologie

Po precteni clanku na serveru http://lidovky.cz, Obama se pustil do iPodu a webu (http://jdem.cz/e7eg6) mi doslo, jak zaciname byt zavisli na veskerych, moznych dostupnych modernich technologii. Namatkou vezmeme mobilni telefon.
Vec naprosto bezna pro kazdodeni pouziti. Pred necelymi 10 lety, to byl pristroj, s jehoz pomoci si clovek zatelefonoval, maximalne poslal textovou zpravu. Nebyl omezem delkou telefonniho kabelu, mohl se volne pohybovat a vyrizovat svoje zalezitosti. Uz ani nepotreboval telefonni diare a hromadu papirku, kde mel mnozstvi kontaktu a cisel. To si za neho pamatoval mobil. Priznejme si, kolik telefonnich cisel si pamatujete dnes?
Postupem casu se do mobilnich telefonu dostavaly ''ficury'', o kterych jsme citavali ve sci-fi romanech a ktere jsme si predstavovali, ze budeme jednou pouzivat.
Mezi prvni patril Wap. Jednoduche zobrazovani upravenych webovych stranek. V te dobe, kdo chtel mit stranky na Wapu, musel jejich internetovou podobu upravovat. Orezavat, bez obrazku, musely byt co nejjednodusi. To vse se zobrazovalo na monochromatickem displeji. S prichodem barevnych zobrazovacich jednotek se zacala menit i podoba Wap stranek. Objevavala se prvni slozitejsi grafika, prvni obrazky. S prichodem technologie GPRS uzivatel nemusel resit celkovou dobu pripojeni. Kdyz chtel, stahoval a odesilal data. Jinak mobil tise cekal, nic nedelal. Sem tam se pripojil, ale datovy objem byl tak maly, ze byl sotva postrehnutelny.
Tou dobou jiz nasi operatori zacali nabizet prvni datove balicky. Doprovazel je maly objem dat za velkou cenu. Ale byl to zarodek toho, co melo prijit.
Po GPRS prislo EDGE, UMTS a dalsi zrychlovani datovych prenosu.
Opravdovym zlomem byl prichod a predstaveni iPhonu. V navaznosti na nej byly predstaveny specialni datove balicky. Bez nich by byl iPhone dalsim obycejnym mobilnim telefonem. Tarify usite na miru tohoto zarizeni, donutili operatory zacit prizpusobovat bezne datove tarify k pohodlnemu pouziti i v jinych zarizenich. Dnes je jiz somozrejmosti datovy tarif pro mobilni telefon, s mesicni cenou do 200Kc, se kterym muzete byt prostrednictvim internetoveho prohlizecev telefonu neustale online.
Dalsi oblast, ze ktere mobilni telefony zacinaji vytlacovat specificka zarizeni, je pole GPS navigaci. Jeste pred 3 roky jsme si mohli jen nechat zdat, ze se pomoci mobilniho telefonu budeme pohybovat po neznamem meste, nechame se navigovat do cile cesty, na druhem konci republiky, nebo budeme pomoci telefonu vest jednoduchou knihu jizd. Na to byla urcena specialni zarizeni, GPS navigace a moduly. Po uvolneni GPS signalu americkou armadou pro komercni vyuziti, vznikla velka rada vyrobcu navigaci. Spolecne s nimi prichazeli na svetlo vyrobci mapovych podkladu. Cas ukazal kdo je schopen drzet krok a aktulne reagovat na vyvijejici se trh. Pomalicku se do mobilnich telefonu zacala vkradat navigace. Nejprve pouze v podobe mapovych podkladu. S prichodem miniaturizace GPS modulu i plnohodnotna navigace. V posledni dobe nastal zlom, s prohlasenim nejvetsiho vyrobce mobilnich telefonu, finske Nokie, moznost bezplatne instalce hlasove navigace Ovi Maps, do temer kazdeho mobilniho telefonu s OS Symbian.
Mobily s integrovanym fotakem, to je dalsi kapitola. Od VGA po dnesnich 12MPx. Automaticke ostreni, nekolikanasobne priblizeni a dalsi doplnkove funkce. To je dnesni realita. Pred 5 lety byla tato vybava domenou profesionalnich zrcadlovek. Dnes, v mobilnim telefonu. A vyvoj jde dal. Blizi se chvile, kdy bude telefon umet natacet video v HD kvalite a buh vi, kam se to cele bude posouvat dal.
Toto vsechno se tyka pouze vyvoje v oblasti mobilnich telefonu. Urcite jsem neco opomnel, ale ty nejdulezitejsi milniky jsem snad uvedl.
To same muzeme sledovat i u dalsich technickych zarizeni dnesni doby. Pokrok nezastavime. Az budou nase deti v nasem dnesnim veku, uz mozna ani nebudeme vsem tem hracickam rozumet. Stejne jako dnes nasi rodice.

Žádné komentáře:

Okomentovat