motto: "bez háčků a bez čárek, je mobilní pisálek"

19.2.11

10 otázek pro ... Tomáš Jelínek @parohac4

Na sociálních sítích nejčastěji sdílíme informace se svými nejbližšími. Rodinou a blízkými přáteli. Ale také s lidmi, o kterých víme jen to, co sami uvedou ve svém profilu. Proč se o nich nedovědět něco víc?

V sérii rozhovorů, bych vám rád představil uživatele, především, sociální sítě Twitter. Vesměs se jedná o lidi, které jsem v životě neviděl, ale rád bych je poznal osobně.

První komu jsem položil 10 otázek je autor této myšlenky Tomáš Jelínek:1.) Ahoj, jak se jmenuješ, kolik Ti je a odkud jsi?
Ahoj, jmenuji se Tomáš Jelínek, už na světě otravuji 34 let a jsem ze Strakonic, malého městečka na jihu Čech. Původně jsem tedy Moravák, nicméně jsem zdrhnul do Čech (dlouhej příběh).

2.) Jak jsi se dostal k internetu a všemu kolem něj?
Člověče začátky si už ani nepamatuji. Bylo to určitě ještě na škole, to byly ty první začátky, kdy jsem zažil svůj první WOW efekt "Ty vole čum, Seznam.cz!". Ano, v té době pro mě znamenalo slovo "internet" --> www.seznam.cz. Pak jsem využíval internet čím dál tím častěji v práci, coby obchodní zástupce různých firem to byla nutnost. Když na to tak vzpomínám, ti moji zákazníci se mnou museli mít ale trpělivost, když jsem jim posílal nabÝdky (ano, přesně) a navíc kreslené ve Windows malování (uvědomte si, že bylo období vytáčeného internetu a poplatky byly šílené).

3.) Jsi fanoušek moderních technologií, jaké používáš?
Jsem a to obrovským (tedy co mi peněženka a manželka dovolí). Používám samozřejmě počítač (donedávna dva, ale jeden je předělaný na NAS), až moc aktivně mobil (manželčino "už si zase hraješ s mobilem" slyším pořád), mám čtečku ebooků MIDroid Q721, taková ta "normálka".

4.) Jaký operační systém používáš na svém počítači, mobilním telefonu a jaké hlavní aplikace na nich používáš?
Na počítači používám (a je to u mě poměrně dost známé) Linux, konkrétně jsem fanoušek distribuce Ubuntu. Myslím, že v mém PC nemám žádný specifický software, zdůraznil bych snad jen Simple Backup Suite, zálohovací software, který je jednoduchý na nastavení a na používání ještě lepší. Nepoužívám defaultní OpenOffice, ale LibreOffice, jako prohlížeč používám Google Chrome, beta větev. Samozřejmě mám i Operu, Firefox, ale ty spíše na testování. Na mobilu (HTC Magic) mám Android a pokud vás zajímá, jaké aplikace používám právě na Androidu, koukněte se na seznam http://www.appbrain.com/user/parohac4/apps-on-the-htc-magic.

5.) Jaké sociální sítě využíváš, jak a proč? Používáš je stejně na počítači i mobilním telefonu?
Tak určitě Twitter, na němž jsem závislý a nebojím se to přiznat, pak Facebook, ovšem více méně z něj využívám jen chat, dále Picplz (fotografie) a zkouším další a další sociální sítě, nicméně to dlouho nevydrží a skončím u Twitteru. Na otázku proč je těžké odpovědět, snad jen že mě to baví. Jo a více využívám soc. sítě na mobilu, je to především pohodlnější.

6.) Máš na internetu vlastní projekty? Představ nám je.
No mám svůj bložínek http://filcka.cz, který ale poslední dobou hodně zanedbávám (sím já se polepším), jinak ještě takový dá se říct mikroblog http://tjelinek.cz, kde jsou spíše jen fotografie ze života. V minulosti jsem byl adminem na jednom internetovém fóru, ale zaplať pánbůh, že jsem utekl a přešel na stranu světla. Dál se do ničeho pouštět ani nechci, sice se snažím o vlastní agregátor blogů, ale teď momentálně je to na bodu mrazu. Uvidíme, co s tím bude. A snad ještě se chystá http://projekt365.cz, ale to je taky ještě ve hvězdách.

7.) Jak se Tvoje rodina dívá na Tvoje zájmy a záliby kolem moderních technologií?
Tak to je trefná otázka. Všichni asi z Twitteru ví, že si tam občas vystřelím ze své ženy, takže kdyby se dověděla, co píšu, jsem synem smrti. O blogu ví, občas jí požádám o názor, dokonce několikrát i článek editovala (ano vím, moje češtin není dobchrá). Kamarádi a kolegové mě považují za exota a hackera, prej druhej Kevin Mitnick (jo kdyby alespoň věděli, kdo to je).
Na druhou stranu nemám nouzi o práci, každou chvilku opravuji někomu počítač. takže pokud máte problém, neváhejte, jsem levný (menší opravy 1 pivo, reinstal 5piv, oprava hardware 0,5l Rumu atd.).

8.) Tvoje další zájmy?
Jezdil jsem závody na horském kole, ale tak nějak jsem se na to postupem času vykašlal a tak to je teď poznat na mém pupíčku. Nicméně lásku ke kolu mám stále a hodlám v ježdění pokračovat, i když tedy jen rekreačně.

9.) Je ve Tvém okolí hodně lidí se zájmy podobných Tvým?
Po pravdě ne, i když díky Twitteru jsem pár lidí z okolí poznal. Spíš ve velké míře BFU (bez urážky kamarádi).

10.) Je něco, co bys nám o sobě řekl a na co jsem se nezeptal?
Myslím, že jsem o sobě vyčerpal dostačující informace a snad jsem nastínil trochu něco o své osobě.
Jsem rád, že jsi začal s rozhovory s lidmi na sociálních sítích, je to dobrý nápad a doufám, že se ke mně někdo další připojí. Poslední dobou je to na internetu samej rozhovor celebritami (ehm, ano, rejpám si do našeho svalovce), tak proč by nemohl být rozhovor s kamarádem?

Díky Tomáši za rozhovor.

4 komentáře:

  1. Ke komu, čemu, třetí pád, mn a é s háčkem. Poslední odstavec, předposlední řádek, třetí slovo.

    OdpovědětVymazat
  2. Ups, stane se. A to přitom mám mě mně a jak se co kam píše před sebou na papírku ;-). No šikulka.

    OdpovědětVymazat
  3. Ty se Tomáši neomlouvej, to je moje chyba, měl jsem to před vydáním lépe zkontrolovat.

    OdpovědětVymazat