motto: "bez háčků a bez čárek, je mobilní pisálek"

29.10.10

Waze - navigačně-sociální aplikace

V posledním týdnu jsem si oblíbil novou aplikaci ve svém mobilu. Jedná se o jednoduchou auto-navigaci Waze. Nejedná se o autonavigaci v přímém slova smyslu. Spousta míst v České republice ještě ve Waze není zanesena. Ptáte se proč? Protože Waze nepracuje s žádnými mapovými podklady. Mapy si vytvářejí sami uživatelé, v návaznosti na svoji jízdu. Waze je Free GPS Navigation, neplatíte za její používání, zpoplatněny jsou pouze přenesená data.

Nejdůležitějším článkem ve Waze, jsou sami uživatelé. Čím jich je víc, tím snadnější je jízda. Po celém světě je již cca 0,5 miliónu uživatelů. Každým dnem přibývají další a další. To je patrné, hned po zapnutí aplikace ve vozidle. Při prvním spuštění si vytvoříte přihlašovací údaje. Pomocí jich, se lze přihlásit i na webových stránkách aplikace. Na začátku se zobrazujete symbolem "autíčka" s dudlíkem. Po najetí prvních 80mil (128km), vám je umožněno vybrat si svého avatara. Avatar symbolizuje vaši momentální náladu. Tu můžete během dne i několikrát měnit. Smyslem aplikace není jen"pouhé" navigování, ale i pomoc ostatním motoristům. Waze pečlivě sleduje váš pohyb po silnici. Zůstanete-li delší dobu stát na jednom místě, aplikace sama odešle na server upozornění, že stojíte v koloně. Nebo o tom sami pošlete upozornění (a získáte body, do hodnocení). Ostatním uživatelům se toto zobrazí na jejich mapě. Hlášení lze i mazat, upravovat a komentovat. Upozorňovat lze i na dopravní nehody, policejní hlídky a jiná nebezpečí. Když se budete v kolonách nudit, Waze nabízí i Chat. Nedílnou součástí aplikace je honba za Dýněmi a Duchy (jsou pouze dočasné, standardně se zobrazují dorty - za upozornění děkuji Vikos). S každým průjezdem, takto označeným bodem, získáváte body, které se vám počítají do celkového hodnocení. Nejlepší tři "Wazeři" týdne, mají právo používat symbol zlatého, stříbrného a bronzového autíčka.

V Praze je Waze výborný společník na cestě. Zvláště v době dopravních špiček, je neocenitelným pomocníkem. Již několikrát jsem se o tom v týdnu přesvědčil. Mimo města již tolik "Wazérů" není, ale když potkáte kolegu, můžete s ním prohodit pár písmenek, nebo se zeptat na cestu. S příchodem zimy se to bude hodit. Jen pozor na bezpečnost silničního provozu.

Moje postřehy k Waze. Výborná věc, která nemá snahu jen pomoci motoristům, ale i je pobavit. V rámci možností. Aplikace zatím není 100% vyladěna, občas se stane, že spadne. Při opětovném spuštění, se však zeptá, jestli předešlý bug, má odeslat tvůrcům. To je velice přínosné pro další ladění samotné služby. Používám verzi pro Symbian, na své Nokii 5230. Jedinou výhradu mám k zobrazované klávesnici alá iPhone, když je potřeba vložit jakákoli data. Ta mi osobně nevyhovuje, raději bych volil možnost výběru externí nebo interní klávesnice. Snad v příštích verzí bude umožněno. A ještě s jedním detailem,nebo problémem, jsem se setkal. V případě zastavení na čerpací stanici, na parkovišti, v mém případě při vykládce nebo nakládce, musím Waze vypínat. Jinak po chvíli stání, okamžitě hlásí kolonu na příjezdové komunikaci, kudy jsem přijel. Je to detail, se kterým jsem se již naučil pracovat, ale pro ostatní uživatele Waze to může bát matoucí, když se najednou "uprostřed polí" objeví: "VELMI HUSTÝ PROVOZ".

Nezabýval jsem se zde detaily, ty krásně zpracoval Marek Lutonský na serveru navigovat.mobilmania.cz.

Proč jsem v nadpisu uvedl navigačně-sociální aplikace? Svoje trasy, průjezdní body, hlášení o kolonách, radarech, policejních hlídkách můžete sdílet na sociálních sítí Facebook, Twitter a Foursquare. Takže i ti, kteří Waze nepoužívají, ale sledují vaše statusy, mohou těžit z vašich zpráv. Sami se pak můžete přihlásit do některé ze skupin přímo na Waze. Je jich mnoho a každý si tu svoji jistě najde.

Čím více bude Wazerů, tím lépe se bude po silnicích jezdit. Přeji pohodovou jízdu a šťastné návraty.

2 komentáře:

  1. Pěkný článek, jen malý detail. Dýně a duchové jsou pouze dočasně - halloween. Standardně jsou na mapě dorty ;)

    OdpovědětVymazat
  2. Díky za pochvalu a upozornění. Opravím.

    OdpovědětVymazat