motto: "bez háčků a bez čárek, je mobilní pisálek"

24.12.11

10 otázek pro ... Vánoční speciál

Dnes je 24. prosince, Štědrý den, Vánoce a sobota. A k sobotě neodmyslitelně patří 10 otázek pro ... Zeptal jsem se proto účastníků rozhovorů:

Co pro tebe znamenají vánoce?

a zde jsou jejich odpovědi. Upozorňuji předem, odpovědi nejsou nijak upravované! :)

@parohac4 - Vánoce jsou svátky klidu. I když tedy u nás doma to moc klidné nebývá, ale to už tak nějak k těm vánocům patří. S manželkou to nějak neřešíme, tedy nějaké dary pro sebe, děláme ty svátky pro děti. Všechen ten shon a stres je rázem pryč, když se rozsvítí stromeček a děti vykřiknou: "Jé, podívej, Ježíšek je tady." Ta radost v jejich očích je k nezaplacení. A tak by to mělo být. Hezké Vánoce a šťastný nový rok všem.

@electricCZ - Nazdárek, noooo, jak se rozepsat o vánocích a vynechat sprostá slova? Stres, spěch, šílenství, komerce, narvané obchoďáky, utrácení za kraviny, města plná aut, kýčovitá ozdoba v centrech, hraní na city ... To by asi stačilo, vánoce, spíš tedy převánoce moc nemusím a těch pár dní svátků taky neprožívám, holt nejsem ta pravá křesťanská duše :) Asi to není to, co jsi měl na mysli, ale klidně si to nech pro sebe, stejně to není moc publikovatelné, romantik už asi nebudu :-) S pozdravem Vašek

@Shaana_CZ - Vánoce jsou pro mě tím, čím mají být, a to svátky klidu. Dcery už jsou dospělé, takže bude jenom decentně ozdobený stromek a pár drobností pod ním. Nějak si nepřipouštím to nákupní šílenství. Co nepřipouštím, kašlu na něj. Klid, pohoda, zdraví, dobré jídlo a pití, trocha toho bilancování a rozjímání. To jsou ty pravé Vánoce.

@brisindel - Chtěla bych, aby pro mě Vánoce znamenaly čas klidu, zastavení se, radosti i odpočinku s rodinou a přáteli. Místo toho si z nich často udělám čas stresu, úklidu, shonu dárků, balení dárků, vaření, rodinných návštěv, obžerství a nadávám že jsem nestihla ani žádnou vánoční pohádku...paradoxně se těším, až skončí a odpočnu si. Každý rok si říkám, že takhle to nechci a že příští rok to bude vypadat úplně jinak. Letos to vypadá, že by se to snad mohlo podařit. Držte mi palce a mějte Vánoce přesně takové, jaké si je představujete vy sami :-)! Krásné Vánoce všem!

@strakamichal - Vánoce mám moc rád. Shon kolem vánoc se mi daří ignorovat, takže jsou to pro mě svátky klidu a pohody, kdy se sejde celá rodina. No a na dárečky se těším jako malej kluk :-)

@stary_mrzout - Co pro mne znamenají Vánoce? Pro mne osobně už vlastně nic moc extra. Jelikož  se s kompletní rodinou vidíme přes rok dostatečně a hračky si kupuju průběžně podle stavu peněženky, zůstává jako hlavní symbol Vánoc smažený kapr. Toho si totiž obvykle přes rok nedávám.
Samozřejmě se synátorem je to jiné, kvůli němu má ještě cenu strojit stromek, pouštět koledy a je zážitek sledovat lesk v jeho zklamaných očích, že ten transformer není tak velký, jak si představoval a vůbec jaktože je jen jeden.
Já mám teď Vánoce nejradši v tom nejužším kruhu - my tři a pes. Je to den bez stresu a podle našich představ. A takové Vánoce by měli mít všichni.

@hippik - Mno vanoce? To pro mne jednoznacne znamenaji narozeni Jezise Krista, naseho spasitele :D Ale ne, u nas je to proste den, kdy se po silenym stresu pres den vse vecer uklidni a vsichni tak nejak zavzpominame nad ubehlym rokem, proklejeme ztraty, rozbalime si darky, proklejeme ztraty zase, no a pak jsme radi, ze se mame :)

@buddhacz - Ahoj, již 10 let pro mne znamenají pokrytectví a čínský konzum. naprosto je ignoruju.

@jiproch - Pro mne Vánoce znamenají dny, kdy je rodina konečně pohromadě. 3/4 rodiny jsme pracující, takže se během roku doma vícemně míjíme. Vánoční svátky se proto snažíme využít co nejvíc společně. Na první svátek jezdíme k rodičům manželky a o druhém svátku k mým rodičům. Všude se vždy děsně přejíme, takže se těšíme na 27. prosince, kdy se jde zase do práce. :)

@j3ndys - Vánoce mám i nemám rád..proč nemám? Je to období, kdy musím chodit po přeplněných obchodech, shánět dárky, a protože nikdy nevím, co komu mám dát, je to pro mě opravdu stresující záležitost. A ne.. nikdy se mi nepodaří koupit dárky s předstihem, takže si tohle "užívám" pravidelně každý rok.
A proč je mám rád? Odpověď je klasická, snad tisíckrát řečená.. je to období se zvláštní atmosférou. Období, které trávím se svými nejbližšími v naprostém klidu a pohodě, bez jakéhokoliv stresu. Nic neřešíme a jen si užíváme to, že jsme spolu. Samozřejmě tradiční kapr s bramborovým salátem je něco, co člověk nemá každý den. A doma o Vánocích mi chutná nejvíc.
Pozitiva samozřejmě vítězí, takže se na vánoce každý rok těším.

@freezycz - Co pro mě znamenají vánoce? ... Vůbec nic, tyhle pokrytecko-pánbíčkářské svátky neřeším a nesnáším ... Jen to ukazuje jací jsou lidé pokrytci, protože normální člověk nepotřebuje nějaký stupidní svátek k tomu, aby byl hodný na své blízké a nebo aby jim třeba i dal nějaký dárek ... Vrcholem pokrytectví je to, když vánoce slaví ateista (pokud nechápete, tak http://www.google.cz ...) ... To samé platí pro velikonoce ... Dost častým argumentem je "ale děcka" ... Co s nima? To se mají učit pokrytectví a nesmyslům už od mala? Ne, dík ... vánoce nebrat prostě ... ;)

@microsonic - Co tedy pro mne znamenají Vánoce? Od malička pro mě znamenají především to, že se sejdeme celá rodina. V mladších letech jsem se samozřejmě těšil hlavně na to, že dostanu dárky. Nyní už je to spíš tak, že se těším na to až dárky rozdám já:) V neposlední řadě je pro mě také důležité, že si užiju pořádné domácí stravy a letos je to dokonce o to lepší, protože mám spoustu dovolené, což znamená, že si domácí stravu užiju o to déle :)))

@Kassycka - Vánoce: #rodina #jidlo #pohadky #darky #pohoda

@Hryzalek - „tebe dneska a mě možná zítra chytí infarkt - šťastné a veselé!”, jak zpívá slovenská punk-rocková skupina Iné Kafe - to jsou moje Vánoce... Nebo vlastně možná jen předvánoční období.
Když už příjde onen Štědrej den. Zdá se všechno v pohodě. Člověk vstane, dá si vánočku, zabalí dárky, poobědvá luxusní zelňačku od maminky, dá dárečky pod stromeček, pak ještě řízek s bramborovým salátem (ano, řízek! - řídíme se tím, že by mělo být na Vánoce jídlo, které vám chutná a né to, co vám řeknou ostatní)... Rozbalit dárky a zcela spokojen do postele spát :).
Dobře. Až taková pohoda to není - ale má to k ní hodně blízko... A hlavně je to jeden z mála dní, kdy opravdu můžete vypustit práci, starosti, deprese a užít si ho!

@fremycz - Vánoce pro mě byly a jsou svátkem, kdy se těším a nevím přesně na co. Jako malý jsem nedočkavě utíkal od nedojedené večeře ke stromečku, abych objevil dárky od Ježíška. Dnes si čím dál, tím častěji užívám sváteční dny nejen při štědrovečerní večeři. I když namísto dárků mě více potěší dobrý bramborový salát a lahodný losos. Poslední roky nebývalo tradicí mít doma ve slavnostní den klid, takže jsem rád utíkal za betlémem a v hlavě si představoval pohodové svátky. Nenechám se znechutit komerčními sliby a nadávkami na ztracenou vánoční atmosféru. Jen je potřeba ji najít. Chci Vám popřát veselé Vánoce a klidné svátky.

@StepanPernicky - Vánoce pro mne znamenají hodně věcí, ať už jsou to starosti se sháněním dárku, přeplněné obchody a nervózní lidi v nich, a také čím dal tím chladnější počasí a kratší dny. Vánoce jsou, ale pro mne také obdobím sbližování rodiny, štědrovečerní večeře a rozbalování dárku a radost, když dárek ode mne potěší člověka, který ho dostal.  A samozřejmě všudypřítomná vánoční atmosféra. Rozsvícené žárovičky ve městech, hraní koled, a když počasí dopřeje, tak i ten sníh, který přikryje krajinu kolem. Na štědrý den potom sledování pohádek v televizi a strojení stromečku, postění se, abychom viděli večer zlaté prasátko. To všechno má své kouzlo a tradici.  Škoda je, že posledních pár let se z typických českých vánoc stávají spíše vánoce americké, kde v obchoďácích jsou Santa Clausove a v televizi americké pohádky. A když se potom někdo zeptá malých dětí, jak podle nich vypadá Ježíšek, tak většina odpoví, že je to starý pán s bříškem v červeném kabátu, tak je mě po takových odpovědí trochu smutno. Přesto se každý rok na vánoce hodně těším ať už na dárečky, nebo ochutnávání cukrový tak i na tu atmosféru kolem.

@pavelondra2005 - Vánoce pro mě znamenají dobu, kdy se sejde celá rodina, jezdí se po návštěvách a odpočívám před zkouškovým obdobím. Je to jedno z mých nejoblíbenějších období v roce.

@lukys - Předně je to velice starý zvyk, který podle některých pramenů pochází ještě z dob daleko před křesťanstvím, které si samozřejmě nejen Vánoce ukradlo a tak trošku "asimilovalo". Já samozřejmě křesťanství, stejně jako většinu ostatních náboženství neuznávám, nicméně jej respektuji jako součást historie, a Vánoce - které se staly lidovým a nikoli náboženským svátkem - respektuji jako něco, co prostě "je", a čemu se vlastně ani nedá utéct :)
Sám osobně Vánoce neuznávám, neslavím, ale jak jsem psal, nelze před nimi utéci. Musíte se vidět s rodinou, musíte si popřát se známými, kolegy, kamarády, rodinou atd. Hezké na Vánocích je, že se vidíte s mnoha lidmi, které běžně moc nevídáte, nebo vídáte málo, všichni jsou na sebe tak nějak hodnější (i když je to často jen přetvářka), je snaha navodit určitou "atmosféru vyjímečnosti". Vánoce jsou spíše než svátky klidu a míru bohužel častěji svátky přetvářky, předstírání, shonu a pocuchaných nervů.
Pokud to vezmu za sebe, přátele a rodinu a lidi které mám chuť vidět uvidím rád kdykoliv, kdy je na obou stranách čas, chuť a nálada (každý máme svůj život a starosti že), ne jen o Vánocích. Naštěstí už naše rodina došla do té fáze, že si nehrajeme na dárky a podobně, prostě se sejdeme, společně se najíme, poklábosíme, a pak si jdeme zase hezky každý po svém :)
Něco jiného je, pokud je v rodině nějaký "potěr", tam pak samozřejmě Vánoce význam mají.
Pro mě osobně znamenají pouze hromady lidí s šíleným výrazem v očích v obchodech a MHD, kapsáře všude možně, ještě horší televizní program než normálně (pohádky atd. mám rád, ale čeho je moc, toho je příliš :) ), zimu, námrazu, a možná nějaké to volno a trošku klidu...
Určitě to nejsou svátky klidu a míru, tak jak je to původně myšleno, ale tu šílenou parodii na Vánoce si z toho děláte vy všichni sami :) Vánoce jsou prostě takové, jaké si je uděláte, a já je mám klidné a pohodlné tak moc, jak to jen jde :)
Takže šťastné a veselé, a hlavně to zdraví, to ostatní se už nějak zařídí :)

@pavlosji - Myslím, že mohu použit název povídky M. Viewegha " Zasraný vánoce."
 Naprosto vystihuje můj postoj.
Jsem člověk zaměřený na fakta, ale to už víte.
1) J. Kristus se nenarodil 24. prosince, ale pravděpodobně někdy v říjnu.
2) Vánoce jsou pohanský svátek. Je to oslava slunovratu.
3) Katolická církev v minulosti potřebovala ovečky z řad pohanů a tak udělala vstřícný krok a spojila dvě věci v jednu. Pohanský slunovrat a narození Krista. Výsledek byl znamenitý. Získala větší vliv a větší zisky.
Takže co já a vánoce......
Nemám je rád. Znamenají: fronty na všechno, chaos, nervozitu. Naštěstí má žena je v tomto ohledu stejná. Takže dárky kupujem pouze dcerám. Nekupujem stromek, nemáme ani umělý, snažíme se dělat jakoby nic. Cukroví se peklo jen kvůli dcerám, takže teď je to na nich. Už jsou poměrně velký a baví je to.
Jsme prostě MIMO a jsme za to rádi.
Neodepisuji na vánoční přání, neposílám žádné.
.........Zasraný vánoce.......

@erben - Jelikož nejsem věřící, tak pro mě Vánoce znamenají hlavně několik dnů volna, návštěvy rodiny, jídlo, pokusy o dodržování svátečních tradic a odpočinek. Jako dítě jsem měl Vánoce radši, samozřejmě kvůli dárkům. S vánočními svátky souvisí i bilancování končícího roku a výhledy do roku příštího. Vánočnímu shonu se snažím vyhýbat, ale samotné svátky vánoční jako takové mám z výše uvedených důvodů rád.

@Snekac - S Vánoci si spojuji hlavně setkání s rodinou, dobré jídlo, 3 dny klidu po tom vąem stresu a uľ se pomalu těąím na nový rok, ve kterém doufám konečně vyhraju v loterii, pořídím si dům a nebudu muset pracovat :-))

@jiribicek - Vánoce? Říká se, že Vánoce jsou svátky klidu. V dnešní době to ale není úplně pravda, lidé ve stresu běhají po obchodních domech a shánějí dárky, stromeček, nebo kapra. Přitom pravá podstata těchto svátků je úplně jinde. Pokud vynechám křesťanskou podstatu Vánoc, tak jde především o možnost být s rodinou a také s lidmi, na kterých nám záleží. Na to by se nemělo zapomínat, „materiální Vánoce“ jsou sice hezká věc, nicméně není to to nejdůležitější. Rád bych popřál všem krásné Vánoce a mnoho štěstí, zdraví a úspěchů v Novém roce.

@masinko - Za poslední léta mám každé Vánoce úplně jiné. Proto se snažím držet několika pevných bodů, abych mohl pohnout světem. Země se pravidelně otřásá při bramborovém salátu.
Jeden rok jsem dokonce zvládl ochutnat cca sedm různých domácích druhů po trase Olomouc - Šumperk - Moravská Třebová - Jablonec nad Nisou.
Další konstantou je láska k lineckému. Na druhé straně odpor k tomu českému strouhanému bílému, co strašně smrdí, vrže mezi zubama a komicky se tomu říká kokos.
A čerstvě objevenou novinkou jsou pro mě vosí úly, po nichž se můžu utlouct.
Ano, poznali jste správně, Vánoce jsou o jídle. Co se týče duchovního rozměru, tak čekám, jestli se na výslunní vrátí pohané, nebo i nadále budou kralovat křesťané s tím svým nesmyslem
o narození JK. Jako ateista vše sleduji zpovzdálí a v pravou chvíli se do věci vložím.

@Raveboy_cz - Vánoce? určitě to už není jako v dětství. Jen už se tolik netěším co dostanu za dárky já, ale spíš na to, jestli budou mít radost moji blízcí z toho co jim sám nadělím. Přeci je důležitější, že se s rodinou setkáme ve zdraví a ne kvůli tomu, kdo víc utratí za nějaké zbytečnosti a nebo vyloženě blbosti :-)
Takže se těším, že pár dní mi nezaklepe na kancl nějaký BFU když má problém, že mi nezavolají z firmy ve tři ráno, že zbuchnula WiFi a nebo jen kvůli informaci, že měli problém a vyřešili ho. Prostě mám pár dní, kdy není žádný stres a klidně se zas po třicáté kouknu na první díl Mrazíka ;-)
Veselé, šťastné a hlavně klidné vánoce Všem, to vám přeje ježuch @Raveboy_cz

@Kytkosaurus - Vánoce pro mě znamenají hlavně příležitost k zamyšlení a setkání s rodinou. Ale na nějaké ty dobroty a dárky se samozřejmě taky dostane. (-:
Hezké Vánoce přeje Kytka

@Adamska89 - Rozlišuju dva druhy vánoc.


Komerční vánoce, kdy se obchodní domy zdobí světýlky a stromky už někdy od konce října, v televizi běží vánoční reklamy, ale do pravých Vánoc je pořád daleko - prostě svátky konzumu, nakupování, stresu a obchodníků vtloukajícím lidem do hlavy, že je nejvyšší čas nakupovat dárky, péct cukroví a zdobit dům. Ne, ty opravdu nemusím.
Druhým typem jsou pro mě TY Vánoce, období od cca 23. do 26. 12., prostě pravé Vánoce, kdy už je klid, stromek je ozdoben, cukroví na stole, bramborový salát v lednici a největším dobrodružstvím je případný výlet se členem rodiny na ambulanci, aby mu vytáhli kapří kost z krku...:) Ano, tyhle Vánoce mám rád, být v klidu s rodinou, nikdo nikam nespěchá a člověk může na pár dní utéct od starostí všedního dne...
Sečteno a podtrženo: Vánoce jako takové pro mě znamenají klid, spousty jídla, vůni jehličí a hlavně pohodu v rodinném kruhu...:)

Jak je vidět, každý Vánoce prožívá po svém. Doufám, že jsem na odpověď někoho nezapomněl, kdyby jo, tak se připomeňte, já ji velmi rád doplním. To samé platí i pro ty, kteří svoji odpověď neposlali a rádi by ji ještě přidali.

Přeji všem klidné prožití vánočních svátků, pozor na kapří kosti a třeba se někdy sejdeme osobně.

1 komentář: