motto: "bez háčků a bez čárek, je mobilní pisálek"

30.3.11

Car Black Box

Pohybujete se často v dopravě? Tak jistě znáte situace, kdy auto před vámi náhle začne brzdit. Popřípadě provádět jiný úhybný, či jinak nečekaný manévr. Je také spousta "rádoby" řidičů, kteří provádějí tzv. myšky, či jinak ohrožují ostatní řidiče. Viz. v poslední době se často objevující "vybržďování".

Dojde-li v takovém případě k nehodě, bývá většinou na vině řidič vozidla, který nestačil dobrzdit. Když v takové situaci jiný řidič nabídne pomoc, který dosvědčí, že nehoda nebyla způsobena vaším zaviněním, ale agresivitou "postiženého", máte vyhráno. Policie takové svědectví bere jako důkaz třetí strany. Co ovšem dělat v případě, že takového svědka nenajdete? Pomocník se jmenuje Car Black Box.

Jedná se o jednoduché zařízení, které se montuje za čelní sklo vozidla. Snímá situaci před vozidlem a v případě dopravní nehody, kdy se řidič bude bránit, že není viník, ale poškozený, může záznam z tohoto zařízení být použit jako důkaz.

Minulý týden jsem na Nokia OVI Store objevil prográmek pro telefony s OS Symbian S60 5rd. Car Black Box:


Jedná se o aplikaci, která plně nahrazuje komerční výrobky stejného principu. Po instalaci do telefonu a jeho spuštění lze okamžitě snímat dopravní situaci před vozidlem. Nastavení programu je velmi jednoduché. Nastavit lze kontaktní telefon, na který bude možné v případě nouze odeslat SMS nebo MMS zprávu + její znění. Záložka Max buffer size slouží k nastavení délky časové smyčky snímání. Čím více prostoru na paměťové kartě programu vyčleníte, tím delší časová smyčka bude.

Jedinou nevýhodou programu je, že kamera telefonu ukládá záznam jako statické obrázky a ne video. Tudíž se vám do telefonu ukládá veliké množství snímků. Pro prvotní potřeby policie na místě nehody, bude jistě stačit přehrát záznam na displeji telefonu, ale co potom? Zde bych použil návod z fóra myNokia.cz:

Jednoduchý freeware prográmek JPGvideo:


Použití - ze složky na kartě v telefonu nakopírovat všechny obrázky záznamu do složky v PC. V programu JPG directory - nastavní cesty k této složce s jednotlivými obrázky záznamu. Ouput - nastavení umístění výstupního videa. Frames per second - nastavíme na 3 (aplikace dělá cca. 3 obrázky za sekundu) Nastavíme kodek videa (testoval jsem xvid) a Run - výsledkem je záznam jízdy ve videu .avi v PC.

Doufám, že výše popsaný prográmek vám bude sloužit k zachycení mnoha zajímavých momentů před vaším vozidlem, ale co nejméně jako důkazní materiál v případě dopravní nehody.

Přeji šťastnou cestu a vždy bezpečný návrat domů.

28.3.11

Model školy

Škola kam chodí můj mladší syn, a kterou navštěvoval i starší, je divná. Tvrdím to už od začátku jich školní docházky. Několik let v té škole nezvonilo. Začátek, ani konec výuky nebyl oznámen žádným zvukovým znamením.

Před několika lety vedení školy rozhodlo "vyzkoušet" znovuzavedení zvonění na škole. Jelikož jsem v té době byl členem Rady rodičů, účastnil jsem se výběru vhodného zvukového znamení. Klasické "crrrr.... crrrr.... " nestačilo. Upřímně, jakékoli zvonění mobilního telefonu by bylo lepší, než co jsme dostali k posouzení. Ale nakonec to dobře dopadlo. Zvukové znamení je v rámci možností přijatelné.

Tato škola byla také jednou z prvních, ne-li první, která zavedla vlastní Školní vzdělávací program. Ředitelka byla tehdy nadšená, že se to povedlo a jiné školy také postupně zavádějí vlastní vzdělávací programy. S tím programem máme také prima zkušenost. Když se starší syn hlásil na střední školu, volali, že jsme jim nedodali kompletní přehled známek ze školy. Dlouho jsem jim vysvětloval, že se učí podle Školního vzdělávacího programu a co který název předmětu představuje v normálním školním jazyce. V současné době již více škol používá vlastní vzdělávací program, tak jsou střední školy na toto zvyklé.

Na této základní škole jsou také ve velké oblibě absolventské práce a různé projekty. A zrovna s jedním projektem jsme se tento víkend "prali". Jednalo se o model školy, který se měl skládat z různých geometrických tvarů. Podle Google Maps je půdorys školy složen z obdélníků. Pro lepší vizualizaci jsme si školu nafotili ze všech možných stran.

V sobotu začala velká stavba. Dopoledne probíhaly návrhy, odpoledne se začalo tvořit. Nejprve jsme vytvořili poklad pod model. Rozměr základny 750x820mm. Chvíli trvalo než jsme přišli na to, jak vyrobit jednotlivé budovy. Ale nebyla by to žena, kdyby na to nepřišla. Použili jsme krabičky od čaje a Sunarky, podle kterých jsme rýsovali budovy.


Poté se nakreslila okna, dveře a jednotlivé budovy se slepily. Nakonec jsme vyrobili modely eko polpelnic, stromy a lampy.


Stavba modelu nám zabrala celý víkend. Modeláři a architekti z nás už nikdy nebudou.

26.3.11

10 otázek pro ... Petr Chlad @ohlad

Vítám vás u nových 10 otázek pro ... Po výletu do Strakonic, Neratovic a Prahy, zavítáme na Vysočinu. A přímo do Jihlavy, kde žije a pracuje dnešní host Petr Chlad - @ohlad.


1.) Ahoj, jak se jmenuješ, kolik Ti je a odkud jsi?
Jmenuju se Petr Chlad, na netu používám nick Ohlad. Ten vznikl zkomoleninou příjmení na střední škole, celkem se uchytila, tak ji používám asi 10 a možná i více let. Je mi 28, pocházím z Poděbrad, ale poslední 3 roky bydlím s přítelkyní v Jihlavě.

2.) Jak jsi se dostal k internetu a všemu kolem něj?
K počítačům jsem se dostal ještě na základní škole, kdy jsem byl mezi prvními, kteří měli počítač Pentium 75. Na tu dobu celkem nadupaná mašina. V tu chvíli začali první výměny disket s Doomem, Dukenem a podobně. Přiznám se bez mučení, nejsem žádný übergeek, úplné začátky jako je IQ151, Atari 800XL, 286 a další jsem přeskočil. K internetu samotnému jsem se dostal až na střední, jelikož pevnou linku jsme doma neměli, což byl v té době jediný zdroj dat. Pak už to šlo celkem samo, pořídil jsem si internet domů lepší počítač a jsem víceméně stále online.

3.) Jsi fanoušek moderních technologií, jaké používáš?
Myslím, že jsem, ale jak se říká s mírou. Sleduji, co kde vychází za novinky, ale pořizuji jen opravdu to, co se mi bude hodit a ne, co se bude válet někde ve skříni. Jinak bych měl určite jeden pokoj, kde by se našel iPad, AirDrone, Galaxy Tab a podobné hračky. Prozatím pro ně nemám využití a asi bych byl silně zadlužený.
Takže mezi mé hračky, které mají prozatím využití patří telefon s androidem HTC Desire a čtečka elektronických knih Amazon Kindle 3. Do budoucna ještě plánuji MacBook od Apple.

4.) Jaký operační systém používáš na svém počítači, mobilním telefonu a jaké hlavní aplikace na nich používáš?
Můj hlavní domácí OS je v současné chvíli Ubuntu 10.10. Dříve to byl Windows, ale chtělo to změnu. Zde používám Chrome s několika rozšířeními pro brouzdání na netu. Na komunikaci s okolím pak stačí Pingdin. Na video se nejlépe hodí VLC, na MP3 potom Clementine případně RadioTray pro online radia. Jako RSS čtečku používám Lifrea. A pak snad ještě kancelářský balík OpenOffice. To je asi tak vše co doma používám.
Na pracovním je to naprostý opak, jelikož pracuji v MS only firmě. Operační systém je Windows 7 SP1 a u toho používám MSSQL 2008 a MS Office 2010 pro všední práci. PsPad a Liquid XML Studio pro tvorbu xml souboru a xslt šablon. Pro surfování používám kombinaci Chrome a Firefoxu. 90% času pak zabírá program Pohoda, protože dělám ve firmě, která je jeho tvůrcem.
Mobilní telefon mám s Androidem v současné verzi 2.2. Mezi nejpoužívanější aplikace patří Gowalla a Foursquare. Každý asi ví o co jde. Pak je to twitter klient Plume, Miso pro checkování právě sledovaného seriálu filmu. C:geo pro geocaching, tady ale teprve začínám. Springpad pro zaznamenání důležitých poznámek. Určitě budou dalšî ale to by bylo na dlouho.

5.) Jaké sociální sítě využíváš, jak a proč? Používáš je stejně na počítači i mobilním telefonu?
Nejdřive jsem začal používat Facebook protož tam byl každý, teď ho stále používám ale v menší míře. Pak samozřejmě Twitter a ten využívám stále častěji. Pak ještě Diasporu ale tu opravdu jen minimálně.

6.) Máš na internetu vlastní projekty? Představ nám je.
Tak v této oblasti trochu pokulhávám, mám jen blog na adrese http://post.chlad.info, ale tam přispívám zatím jen občas, když je nálada.

7.) Jak se Tvoje rodina dívá na Tvoje zájmy a záliby kolem moderních technologií?
Celkem rozumně, ale občas by mi přítelkyně telefon nejradši zahodila. Pokud někam dorazíme, chci se checknout a jí se to vůbec nelíbí. Nějak si nedokážu život bez telefonu představit. Jinak si myslím, že je vše v normálu.

8.) Tvoje další zájmy?
Mezi moje další zájmy patří čtení scifi literatury, rád jezdím na kole, poslouchám hudbu a občas taky nicnedělání.

9.) Je ve Tvém okolí hodně lidí se zájmy podobných Tvým?
Co se týká lidí co znám osobně, tak moc ne, dá se říci, že je spočítám na prstech na rukách. Pokud by se jednalo o lidi, které znám jen z internetu, tak těch bude celkem dost, ale to už není tak blízké okolí.

10.) Je něco, co bys nám o sobě řekl a na co jsem se nezeptal?
Něco asi ano, nebylo tu nic o neřestech. Mám asi 2 zásadní, jsem líný a věci odkládám na co nejzazší termín. To bude asi vše co jsem chtěl napsat a vypustit do světa.

24.3.11

Proč si čtu v metru?

Když jsem končil základní školu, chtěl jsem pokračovat na střední škola, která bude co nejdál od mého bydliště. V Praze, ale co nejdál. Abych mohl jezdit autobusem, tramvají nebo metrem a mohl jsem si číst. V té době jsem hodně a rád četl.

Vybral jsem si školu 7 zastávek autobusu od domova. Kolikrát jsem byl rád, že jsem se do autobusu dostal. Z každé strany se na mě někdo tiskl. A co víc, jezdil se mnou spolužák. Ze čtení nebylo nic.

Když jsem nastupoval do svého prvního zaměstnání, opět jsem si přál pracovat co nejdále, abych si mohl v MHD číst. Jenže to bylo o prázdninách roku 1989 a moc velký výběr místa zaměstnání nebyl. Kam vás umístili, tam musel člověk nastoupit. Shodou okolností to bylo kousek od školy, tudíž opět 7 zastávek autobusu. Ze čtení opět nebylo nic.

Po "sametové revoluci" se zaměstnanecký trh částečně otevřel. Z našeho pracoviště se stalo s.r.o., které později zaniklo úplně. Mohl jsem jít, kam jsem chtěl. A v té době začala moje kariéra profesionálního řidiče. Mimo autobusu a traktoru jsem od té doby řídil vše, co má kola a volant. Jenže ve většině případů jsem jezdil do/z práce autem. Takže ze čtení nebylo nic.

Až v prosinci minulého roku, tomu shoda okolností chtěla, že jsem začal jezdit do práce hromadnou dopravou. Pěkně přes celou Prahu a ještě kousek příměstským autobusem. Konečně možnost si v MHD číst. Díky vlastnictví Opencard jsem se okamžitě zaregistroval v městské knihovně. Od té doby si konečně v metru a autobusu mohu číst.

Dnes jsem byl v knihovně vyměnit dočtenou knížku za novou. Měl jsem připravený tip, ale bohužel, knížka byla půjčená. Bude hodně zajímavá, protože je rezervována několika lidmi předemnou. Nic, půjčil jsem si Zepelín na měsíci od Ondřeje Neffa. Doma se mne manželka ptala, co že jsem si to půjčil. Říkám, že sci-fi od Ondřeje Neffa. A proč? Protože se dobře čte a abych se nenudil cestou do práce. A hlavně, abych nemusel pozorovat lidi kolem sebe.

A v tom mi to došlo! Proč si lidi v metru a jiných dopravních prostředcích čtou. Aby nemuseli pozorovat spolucestující. Ono totiž není moc zvykem pozorovat lidi kolem sebe. Navazovat oční kontakt. My jsme totiž moc uzavření do sebe. Do svých myšlenek a problémů. Abychom se něco dověděli, čteme doma. V klidu a pohodlí, kde se informace lépe vstřebávají. V MHD je to pouze obrana proti okolnímu světu. Proti pohledům zvenku. A přitom je kolem nás tolik zajímavých lidí!

23.3.11

Pozor, motorkáři vyrážejí!

Co mají společného motorkáři a řidiči kamiónů? Nenávidí je řidiči osobních vozidel. A co vadí jedněm na druhých, respektive na třetích? Nenávidí se navzájem.

S příchodem sluníčka a teplých dní, se na silnicích objevuje čím dál víc motorek. Po zimě jsou hladoví po rychlosti, zvuku větru kolem helmy a těla jsou plná adrenalinu, který musí ven.

A kde ho vypustit, když ne na silnici. Jen hlupák zřejmě jezdí na uzavřeném okruhu. Na silnici je to větší vzrůšo. Je tam spousta překážek, které lze objet zleva, ale i zprava. Co na tom, že jsou vidět na poslední chvíli.

Naopak, v čím větší rychlosti a ve větší blízkosti takové auto lze minout, tím větší jste frajer. Co na tom, že za volantem může sedět nezkušený řidič, který při takovém manévru ztratí pozornost a následně vládu nad vozidlem. Řetězová reakce je pak jen dílem okamžiku. Ale to už je motorkář dávno pryč. Možná ani následky svého počínání nezahlédne ve svém zpětném zrcátku.

Ale všichni motorkáři nejsou stejní. Stejně jako ostatní řidiči. Nelze všechny házet do jednoho pytle. Všechno je jen o lidech a jejich chování na silnici. Buďme k sobě ohleduplní, jsme jen lidé a žijeme jen jednou.

22.3.11

Znáte Žižkův smajlík?

Co je to smajlík? Je to emotikon. Grafické znázornění nálady. Vznikl proto, aby ulehčil psaní. Tedy práci. Proto také vznikají nové věci. Aby nám ulehčili práci. A je jedno jestli je to práce fyzická, nebo jen pouhé psaní zprávy.

Základní zobrazení smajlíků je složeno z interpunkčních znamének. Později se přidala i písmena a celá slova. A úplně nakonec vznikl smajlík grafický. O historii smajlíků si můžete přečíst třeba v Ohnětově bloku.

Správným řazením interpunkčních znamének vznikne emotikon (smajlík). Ten se může usmívat, mračit, chechtat, mrkat jedním okem, být udivený, stydět se, nebo vyjadřovat jinou náladu.

Včera zřejmě vznikl nový, unikátní smajlík. Úplnou náhodou jej stvořila Lenka Horká (@brisindel). Omlouvala se, že špatně napsala klasického smajlíka. Ale vypadal tak dobře, že jsme jej nemohli nechat zapadnout do dějin zapomnění. Tak vznikl Žižkův smajlík.

Co znázorňuje? Je to smajlík vyjadřující únavu očí z neustálého sledování obrazovky - Náhle oslepnuvší! A jak Žižkův smajl vypadá? No přeci:

21.3.11

První jarní den

Dnes začalo astronomické jaro. Den se bude prodlužovat, sluníčko více a více hřát.

Začátek minulého týdne vypadal, že jaro již je tady. Leč konec nám dal pocítit, že zima se své kalendářní nadvlády nevzdá bez boje. Jednalo se však o velmi lehkou a rychle prohranou bitvu.

S tím je už konec. Sluneční paprsky budou mít větší a větší sílu. Tráva se začíná zelenat a stromy již brzy začnou pučet. Ptáci nás každé ráno budou vítat do nového dne svým divokým řevem. Vrstvy oblečení se budou tenčit. Meze již nebudou tolik studené.

Jaro je tady!

20.3.11

Zkouška twitterfeed

Tento příspěvek prosím berte jen jako zkoušku twitterfeed. Automatické postnutí článků z Blogger.com na Twitter.

Dík patří Tomáši Jelínkovi za radu - Jak na To?

17.3.11

10 otázek pro ... Michal Straka @strakamichal

Vítám vás u dalších 10 otázek pro... Dnes bych vám rád představil Michala Straku. Michal je mimo jiné vývojářem Symbian aplikací, čímž, jako Symbian uživateli, je mi velmi blízký. Ale nyní již k jeho odpovědím:


1) Ahoj, jak se jmenuješ, kolik Ti je a odkud jsi?
Ahoj, jmenuju se Michal Straka, bylo mi 22. Pocházím z Hustopeč (Jižní morava), ale už asi 5 nebo 6 let bydlím v Brně. Přestěhoval jsem se už během střední školy, kvůli snazšímu dojíždění.

2) Jak jsi se dostal k internetu a všemu kolem něj?
No s internetem jsem začal na základní škole. Můj spolužák Ondra Čukan tenkrát začal s něčím co se jmenovalo tajemně - HTML (čti H T M L), mě to zaujalo a tak jsem se od Ondry naučil pár základních věci ohledně tvorby webových stránek. První osobní web na sebe nenechal dlouho čekat. Později Ondra objevil, že se pak web dá přes webzdarma vystavit na internet a tam ho můžou vidět všichni! Doma jsem měl internet až později, začalo to dial-upem v hodinách mimo špičku, pak přes mobilní telefon, CDMA atd. Rodiče za můj internet tehdá platili docela tučné sumy :-)

3) Jsi fanoušek moderních technologií, jaké používáš?
Určitě, jsem fanoušek úplně všeho. Mám Twitter i Facebook. Snažím se nezapomínat na Foursquare, pokoušel jsem se i o Gowallu. Samozřejmě používám věci jako je GPS navigace, nebo třeba samoobslužné poklady v Tescu (to je přece taky moderní ;-)). Co se týká hardware, tak tam jsem docela polevil. Jen jeden mobil se Symbianem (N8) a pracovní notebook. Občas mě přepadne potřeba koupit si Kindle, iPad, Xbox nebo něco podobného, ale přítelkyně mě většinou dovede k vystřízlivění.

4) Jaký operační systém používáš na svém počítači, mobilním telefonu a jaké hlavní aplikace na nich používáš?
Na pracovním notebooku běží Windows 7, virtuální Windows Server 2003 a 2008, Windows XP. Na mobilu mám samozřejmě Symbian^3 (proč se ptáš, když to víš :-D). Na počítači asi nepoužívám nic tak zajímavého, Outlook, Google Chrome a další běžné programy. Naopak hledáním a zkoušením aplikací do mobilu trávím spoustu času (kolik času se dá trávit procházením těch pár slušných aplikací co pro Symbian existují?). Určitě bych se neobešel bez Gravity, Nimbuzz, Opery, Foursquare, ČT24 a dalších.

5) Jaké sociální sítě využíváš, jak a proč? Používáš je stejně na počítači i mobilním telefonu?
Na to už jsem částečně odpověděl výše. Twitter pro zajímavé lidi převážně z IT, Facebook pro ty, které znám osobně. Používám je prakticky stejně v mobilu i v počítači.

6) Máš na internetu vlastní projekty? Představ nám je.
Poslední dobou se ve spolupráci s myNokia.cz snažím vyvíjet české aplikace pro Symbian, není to ani půl roku co jsme vydali TV Program. Pak následovali další aplikace – MobilSlevy, kolekce Notes Widgets a tento týden vyšla na Ovi Store aplikace ČT24, kterou jsme vyvinuli pro Nokii a Českou televizi. Dál se snažím psát na svůj blog, teď je laděný převážně Symbianovsky, ale občas zazářím nějakým svým názorem nebo fotkou. Minulý týden jsem začal fotit svoji vlastní 365ku. Působím taky jako tester aplikací na myNokia fóru. Mým velkým osobním projektem je také řízení svého života, což mě přivedlo k tomu, že se zajímám o GTD, ZTD a podobné metody.

7) Jak se Tvoje rodina dívá na Tvoje zájmy a záliby kolem moderních technologií?
Rodiče mě vždy podporovali, ale teď už asi trochu ztratili nit. S offline kamarády to nějak neřešíme. Přítelkyně se mě snaží podporovat v závislosti na tom jak moc to leze do peňez. I když docela často si o mě asi myslí, že jsem blázen, když objevím nějakou super činnost, kterou jsem se bez uvážení rozhodl s nadšením provozovat. Ráda by abych vymyslel „něco super“ v podobě dalšího facebooku abysme už nikdy nemuseli pracovat. Mark se ale zatím bát nemusí, nechávám to ještě uležet :-) Do naší rodiny patří ještě kočka “Kočina”, která moje IT zájmy bere docela vlažně, ale chápe, že tím vydělávám peníze, kterýma pak platím její šíleně drahý granule, který jako jako jediný žere.

8) Tvoje další zájmy?
Docela mě baví různé kutilské práce na zahradě (asi únik od IT stereotypu). Jinak jsem takovej docela běžnej „geek“, žádné další zájmy, které by stály za řeč asi nemám. Občas kolo, mám rád chatu, nějakej ten výlet, nevadí mi nákupní centra atd.

9) Je ve Tvém okolí hodně lidí se zájmy podobných Tvým?
Myslím že ne. IT lidi mám docela oddělený od těch se kterýma se vídám reálně.

10) Je něco, co bys nám o sobě řekl a na co jsem se nezeptal?
Díval jsem se, že na tuhle otázku ti ještě nikdo pořádně neodpověděl. Pokusím se to změnit. Neptal ses kolik vážím a měřím a já ti to rád řeknu. Měřím kolem 175cm a vážím 55kg(!!). Jsem opravdu hubenej a nevím co s tím :-)

Díky za pozvání!

15.3.11

Lavička

Taková to kdysi musela být pěkná lavička. A že jich všude stálo! V parku, v lesoparku, podél cest, prostě všude. Teď už jen tvoří dekoraci v křoví.

A tak je to se všemi věcmi, které přestaly sloužit svému účelu. Co se nehodí, to se vyhodí.

12.3.11

10 otázek pro ... Lenka Horká @brisindel

Po prvních třech mužích nastal čas, aby na 10 otázek pro... odpověděla také žena. První a doufám, že ne poslední, se této role zhostila Lenka Horká (aka @brisindel). Její odpovědi jsou kouzelné, chvílemi bych řekl nevinné. Ale to už posuďte sami.


1.) Ahoj, jak se jmenuješ, kolik Ti je a odkud jsi?
Ahoj, mé jméno je Lenka Horká, je mi nádherných 27 a pocházím z Brna. Ale už deset let je můj život spojený s Prahou (studium, práce, „koupili jsme si automobil, následovala svatba… první dovolená v Jugoslávii, teď plánujeme první dítě….a pak ty samá pozitiva sociální jistoty, víme, že :-). A jak říkají mí brněnští přátelé – líní cajzli se zdekovali do Práglu, dle reklamy na Starobrno… tak se ze mě stal Pražák.

2.) Jak jsi se dostal k internetu a všemu kolem něj?
K Internetu jako takovému ani nevím... S přáteli jsme se potkávali u prvních Atari, učili se základy v DOSu. Hráli legendárního „hada“, postupně jsem začala chodit do počítačových kroužků. Na základce jsme viděli počítačovou učebnu myslím tak asi jednou (zato jsme uměli perfektně vyplet školní záhonky a s pomocí rašple vyrobit vařečku – fakt!…). Střední školu jsem zvolila se zaměřením na ekonomickou informatiku a zřejmě tam nejvíc přeskočila jiskra.

3.) Jsi fanoušek moderních technologií, jaké používáš?
Rozhodně se považuji za fanouška, i když spíše fanouška amatéra. Poslední roky můj život sestává z práce a sportu a nemám na nic čas. Bohatě mi stačí jeden pracovní/soukromý notebook. Doma máme ještě další dva „ležáky“, když je něco potřeba. Jinak se u mne taktéž projevuje závislost na mobilu. Od chvíle, kdy objevuji Androida, tak přímo nemůžu jinak – jen bych potřebovala několikanásobnou kapacitu jeho baterie, času a tolerance okolí. :-)

4.) Jaký operační systém používáš na svém počítači, mobilním telefonu a jaké hlavní aplikace na nich používáš?
Bude stačit, když uvedu, že téměř celý svůj krátký život se pohybuji kolem sektoru školství? Používám Windows a hlavní aplikace - podle toho co je zejména v práci zrovna potřeba a jaké programy/formáty si pedagogové vymyslí a mají možnost využívat. Pro testování webových stránek mám všechny možné prohlížeče – hlavní Chrome. Pro zpracování fotek, videa, hudby… na co se mi zrovna podaří sehnat licence. Většinou se snažím ještě hledat online varianty, aby byly dostupné i daným pedagogům a mohli si alespoň něco/vše vyzkoušet/naučit sami. V mobilu mi běží Android 2.2 Froyo, aplikací mám kolem 50 http://www.appbrain.com/user/brisindel/desire-apps. Jo a miluji Google. :-)

5.) Jaké sociální sítě využíváš, jak a proč? Používáš je stejně na počítači i mobilním telefonu?
Můj „second life“ je na Facebooku, Twitteru, zařazuji sem i Foursquare, testovala jsem Gowallu, Waze, ale nakonec využívám jen Foursquare. Používám je velmi obdobně na PC i telefonu. Už takhle trávím na toaletě a s přáteli dost času online a manžel mi každou chvíli říká: „vrať se mi!“ :-)

6.) Máš na internetu vlastní projekty? Představ nám je.
Nemám. Opravdu není kdy… v rámci práce/sportu spravuji různé webové stránky, ale většinou uháním druhé o materiály a pak je pouze publikuji. Hodně mě ale zaujala Zajdova 365ka a uvažuji o něčem podobném, zatím ale…není kdy…

7.) Jak se Tvoje rodina dívá na Tvoje zájmy a záliby kolem moderních technologií?
Občas se mi smějí, občas kroutí hlavou, občas něco potřebují, občas jsou vděční, občas se i něco naučí, občas nadávají. Většinou mě mají rádi se vším všudy, nebo to pak zvládnu nějak vyžehlit. :-)

8.) Tvoje další zájmy?
Poslední roky hraji florbalovou extraligu , což mi zabírá skoro všechny večery v týdnu, včetně víkendů. Domů se vracím „kaput“ kolem 22 hod. Když se poštěstí, mám spíše doplňkové sportovní aktivity – běh, badminton; před florbalem jsem hrála stolní tenis, no sport mě baví. Zároveň velmi ráda odpočívám - u seriálů - aktuálně třeba TBBT, HIMYM, Dexter, nebo dobrých filmů zejména dle csfd.cz. Pěstuju květiny, peču, miluju cestování, poznávání nových věcí, chtěla bych napomoci celosvětovému míru, třídím odpad a tuhle nominaci jsem opravdu nečekala. :-)

9.) Je ve Tvém okolí hodně lidí se zájmy podobných Tvým?
Podle toho s jakými zájmy. O informační technologie zas tolik ne, to spíš na sociálních sítích a často se i něco přiučím – pokud jsi tedy čtenáři publikoval něco zajímavého a mě to posunulo – tímto ti děkuji! :-)

10.) Je něco, co bys nám o sobě řekl a na co jsem se nezeptal?
Jak říká manžel – myslím, že nevím. Jen bych chtěla říct, že si vážím Tvého oslovení, přemlouvání a uhánění o desítku. Těším se na další rozhovory s opravdu zajímavými lidmi! :-)

Děkuji za rozhovor

Předchozí rozhovory:
10 otázek pro ... Tomáš Jelínek

10 otázek pro ... Václav Pašek
10 otázek pro ... Vlastimil Šantroch

5.3.11

10 otázek pro ... Vlastimil Šantroch @Shaana_CZ

Je tu sobota a dalších 10 otázek pro ...? Dnešním hostem je zřejmě jeden z "nejstarších" (pardon) uživatelů Twitteru Vlastimil Šantroch (aka @Shaana_CZ). To ovšem neznamená, že jde o "pána v letech", který používá sociální sítě pouze ke kontaktu s přáteli a rodinou. Vlasta je na internetu velmi činný, ale to už si přečtete sami.


1.) Ahoj, jak se jmenuješ, kolik Ti je a odkud jsi?
Jmenuju se Vlastimil Šantroch, letos v prosinci budu mít Abrahámoviny, no jo to už je pade, no. Původbě jsem z Auťákova (Mladá Boleslav), ale poslední čtvrtstoletí bydlím v Neratovicích. Lidi mi obvykle říkají Šána. Vzniklo to před více než třiceti lety - po premiéře filmu Nezralé maliny. Tam byla postava nerudného důchodce Šantrocha na abiturientském srazu po padesáti letech, kterému říkali Šána. No, a od druhého dne mi už nikdo jinak neřek'. Později v době Internetu se to "oddiakritikovalo" na Shaana.

2.) Jak jsi se dostal k internetu a všemu kolem něj?
V práci jako ajťák, někdy kolem roku 1996, chytlo mě to a první stránky jsem páchal v notepadu někdy v roce 1997.

3.) Jsi fanoušek moderních technologií, jaké používáš?
Samozřejmě, mám dva mobily, PDA bez hlasového modulu a bez komunikace jsem používal jako čtečku knih už před deseti lety - Compaq iPaq. K narozkám chci Kindle.

4.) Jaký operační systém používáš na svém počítači, mobilním telefonu a jaké hlavní aplikace na nich používáš?
Na počítačích používám Windows, Linux a Solaris. Mobily mám dva - Samsung Galaxy Spica s Androidem Froyo a iPhone 3G 16. Hlavní aplikace jsou vývojářské. To by bylo na samostatný článek.

5.) Jaké sociální sítě využíváš, jak a proč? Používáš je stejně na počítači i mobilním telefonu?
Používám Twitter, Facebook a Buzz. Připravuju knihu Vzpomínáček a knížku aforismů a na sociálních sítích se snažím hýčkat budoucí čtenáře.

6.) Máš na internetu vlastní projekty? Představ nám je.
V letech 1999-2009 jsem provozoval katalogový portál shaana.cz, pak se to začalo měnit na linkfarmu, tak jsem to zrušil. Momentálně už rok makám na projektu Vzpomínáček. Jedná se o kalendárium - přehled událostí, narození i úmrtí pro každý den. Vzpomínáček zatím jede na mém blogu na iDNES a na Facebooku. Později ho umístím na vlastní doménu, chci ho vydat knižně i jako ebook.Pak je tu ještě stránka maxthon.cz - jsem Ambassadorem internetového prohlížeče Maxthon pro ČR a SR. Vytvořil jsem desítky skinů a pluginů pro tento prohlížeč. Stáhly si je miliony lidí z celého světa. Mimochodem v Číně mám svůj fanclub. :-)

7.) Jak se Tvoje rodina dívá na Tvoje zájmy a záliby kolem moderních technologií?
Mám doma tři ženský, nějak to se mnou přežívají.

8.) Tvoje další zájmy?
Hraju na kytaru, píšu muziku i texty, hraju divadlo a občas s přáteli chlastáme Tullamore Dew :-)

9.) Je ve Tvém okolí hodně lidí se zájmy podobných Tvým?
Moc jich není, ale kdo hledá najde. Vrána k vráně sedá, a máme tu ty sociální síťky, ne? :-)

10.) Je něco, co bys nám o sobě řekl a na co jsem se nezeptal?
Už jsem na sebe asi vykecal všechno. O muzice, divadle, či Maxthonu si snad někdy řekneme víc...

Děkuji za rozhovor

Předchozí rozhovory:
10 otázek pro ... Tomáš Jelínek
10 otázek pro ... Václav Pašek

1.3.11

Projekt 365

Co je projekt 365? V roce 2004 začal Taylor McKnight pořizovat snímek každého dne. Netušil, že projekt nebude pouze upomínkou na celý rok, ale že mu také pomůže ujasnit si, co je v jeho životě důležité. Ať už to byly jeho vztahy, kariéra, jeho smysl pro módu, zaznamenávání každého dne ve fotografii vytvořilo bohatou obrazovou historii jeho života Celý překlad o projektu 365 je např. na Blogu Noemi.

Touto myšlenkou se začalo zabývat mnoho lidí po celém světě. Také v České republice vznikla řada 365 projektů. Některé jdou v duchu Taylora McKnighta. Dokumentární fotografií zachycují svů každodenní život. Jiní používají animovanou postavičku, kterou každý den fotí při nějaké činnosti. Další svůj den popisují slovy. Ale všechny projekty se nesou na myšlence původního autora. Zachycují každodenní život svého autora.

A nyní bych vám chtěl představit české 365 projekty, které jsou denně aktualizovány:

365 days Zajda - Jiří Procházka
365 days of my life - Pawlik Vít
365 DAYS OF LOONEY - FERA/LOONEY
soptulova #365ka - soptula
365DAKRUP - DAKRUP
ptace365 - Ranní ptáče
Days in my life (2011) - Ondřej Kühn
ELEPHANT 365 - Elephant
365 Photos of my 2011 - Tomáš Mikula
365 dní mého života - Luboš Klicpouch
365music - Michal Berg
365 DNÍ ANEB MUJ FOTODENÍK 2011 - Martin Straka
projekt365 - daysy
Projekt 365-jiná slečna - slzička (365projekt, který se naprosto odlišuje od všech ostatních)
Projekt365 - Gandelion
Projekt365 - Martin Vlk

Doplněno 1.3.2011:
Oféliin Rok Knihomola - Ofelie

Doplněno 7.3.2011:
365 dní mého života - Michal Straka
shaana's posterous - Vlastimil Šantroch (každý den nová glosa)
365Droid - Martin Sadový (znovu-rozjetá 365ka s Droidem)

Doplněno 10.3.2011:
Projekt rujna365 - Filip Svoboda (nová, velice zajímavě se rozvíjející 365ka)

Doplněno 15.3.2011
365 Projekt - Daniela Chobolová (kreslit každý den)

Doplněno 17.3.2011
ELECTRICCZ365 - Václav Pašek (jak jsem jen mohl na něj zapomenout)

Doplněno 19.3.2001
365 days of may life - Lenka Horká

Doplněno 20.3.2011
365 days in life of sunamo - Radek Jančík

Doplněno 26.3.2011
Androjďákův rok (365) - Šnekáč
Adam Jurak's 365 - Adam Jurák

Doplněno 4.4.2011
Střapaté káčátko a jeho 365tka - Štepán Pernický

Doplněno 9.4.2011
Třistapětašedesátka - Jiří Robynson

Doplněno 24.4.2011
365 malých Mamufů - Adam Hošek

Doplněno 29.4.2011
365 Markových nápadů - Marek Numerato

Toto jsou 365 projekty, které má zaindexovány Google. Jestli mezi nimi není ten, který sledujete, budu rád, když mi o něm dáte vědět a já jej do seznamu doplním.